Lokalitet Mramor
Nalazi se na istaknutom obraslom šumskom brežuljku Mramor k.č. 8329 k.o. Teočak, koji je smješten sa zapadne strane uz stari put zvani „ratni put Here – Teočak“ i administrativnu granicu između općina Teočak i Sapna.
Nekropola je udaljena oko 700 metara sjeverno od puta Sapna – Priboj. Na nekropoli postoji 16 stećaka, sanduka i stubova bez ukrasa. Polovinu stećaka čine
stubovi. Većina stećaka znatno je oštećena i orjentisana u pravcu zapad – istok, a neki primjerci orjentisani su u drugim pravcima.
Prilikom izgradnje ratnog puta veliki broj stećaka je i oštećen, a neki primjerci zatrpani su u tlo što govori da je devedesetih godina 20. vijeka uništen veliki broj stećaka. Sedamdesetih godina 20. vijeka na lokalitetu Mramor bila je mnogo veća nekrolopa na kojoj je zabilježeno 38 stećaka. Stećci potiču iz kasnog srednjeg vijeka.
Lokalitet Bandera
Nalazi se na istaknutom brežuljku uz pravoslavno groblje sa zapadne strane lokalnog puta koji povezuje naselja Goduš i Rožanj sa Pribojem preko Sandića. Nekropola i pravoslavno groblje udaljeni su oko 300 metara u pravcu sjeverozapada od raskrsnice lokalnog puta koji vodi u pravcu istoka prema neselju Here i jezeru Sniježnica.
Na lokalitetu se nalazi manja nekropola sa 5 stećaka, 3 sljemenjaka, 1 sanduk i 1 ukrašena ploča. Tri sljemenjaka sa postoljem nalaze se na ulazu u pravoslavno groblje s lijeve strane i udaljeni su oko 20 metara od lokalnog puta. Zapadno 15 metara od prethodne skupine stećaka nalazi se osamljen i u mahovinu obrastao sanduk.
Na sjeverozapadnoj strani, na udaljenosti oko 50 metara, nalazi se jedan oboren i djelimično utonuli stub (ploča) čija je gornja strana, ukrašena pravougaonim udubljenjem prečnika 80 x 20 cm. Osim jednog sljemenjaka, ostali stećci su građeni od kamena pješčara. Stećci su djelimično oštećeni i solidno očuvani. Jedan sljemenjak izrađen je od materijala(šljunka i pjeska) sličnog kao i pojedini stećci na lokalitetu Mramorje (Bukvari) i Čifluk (Miljanovci) u općini Kalesija.
Lokalitet Gaj
Nalazi se u parcelama Gaj k.č.8320 i Put k.č. 8865/1, k.o. Teočak. Lokalitet je smješten 100 metara južno od zaseoka Gaj pored manje raskrsnice i starog puta Gaj – Here koji vodi preko lokaliteta Mramor. Na lokalitetu sa zapadne strane puta postoji manja nekropola sa 3 stećka u obliku sanduka.
U prvoj obradivoj parceli nalazi se 1 dobro obrađen i očuvan sanduk dimenzija: dužina 180 cm, širina 110 cm, visina je ne poznata zbog utonulosti stećka u tlo. Stećak je građen od kvalitetnog materijala, orjentisan je u pravcu zapad – istok i udaljen od puta oko 20 metara.
Druga dva sanduka bez postolja nalaze se u putnom pojasu raskrsnice uz među parcele Gaj. Stećci su prevrnuti na gomilu i pomjereni sa izvorne lokacije. Jedan stećak orjentisan je u pravcu istok-zapad, a drugi u pravcu sjever-jug. Stećci su građeni od kamena pješčara i djelimično su oštećeni. Stećci datiraju iz kasnog srednjeg vijeka.
Lokalitet Gaj
nalazi se u središnjem dijelu Sniježnice u sjeveroistočnom dijelu aktivnog i zidom ograđenog istoimenog mezarja k.č. 7707 k.o. Teočak, uz koje se nalazi šehidsko spomen-obilježje i mezarje. Nekropola se nalazi u sjeveroistočnom dijelu mezarja uz raskrsnicu puta.
Na nekropoli postoji 14 stećaka, 5 sljemenjaka, 3 sanduka, 1 stub i 5 neutvrđenih oblika (vjerovatno sanduka). Dva stećka su ukrašena, od kojih je jedan sanduk sa natpisom. Prema oblicima i ukrasnim motivima može se zaključiti da stećci potiču iz kasnog srednjeg vijeka. Na osnovu stanja može se zaključiti da su stećci bili dobro obrađeni, ali su danas oštećeni, prevrnuti i zapušteni.
Jedan oštećeni i prevrnuti i djelimično utonuli sljemenjak ima dimenzije: dužina 76 cm, širina 60 cm, visina 95 cm, dužina postolja je 80 cm, širina 67 cm i visina 17 cm. Obrasli stećak u mahovinu ukrašen je raznovrsnim biljnim motivima, stablom sa tri kraka, tri spirale i grozdovima u nazubljenom okviru.9 Ovaj stećak je jedini primjerak u području koji ima ukrašeni nazubljeni okvir. Na jednom sljemenjaku nalazi se starobosanski natpis.
Do jeseni 2021. godine sljemenjak se nalazio neposredno uz asfaltni put zabetoniran u temelju blokom zidane ograde kojom je ograđeno mezarje i spomen-obilježje iz posljednjeg rata. Dimenzije sljemenjaka su: dužina 124 cm, širina 60 cm, visina 50 cm od postolja. Prema ranijim podacima stećak je na prednjoj strani imao natpis u kojem se spominje ime pokojnika Veseoka Golubovića na svojoj zemlji plemenitoj.
Na udaljenosti od oko 100 metara od Gornjeg groblja i raskrsnice u pravcu sjevera uz put koji vodi prema T eočaku u parceli Duga njiva k.č 7642, k.o. T eočak nalaze se 2 oštećena stećka bez ukrasa, obrasla mahovinom i bršljanom. Jedan je sanduk, a drugi neutvrđenog oblika, vjerovatno sanduk. Dimenzije sanduka su: dužina 169 cm, širina 80 cm i visina 72 cm.
Tokom jeseni 2021. godine uposlenici JU Zavoda za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Tuzlanskog kantona organizirali su aktivnosti na sanaciji, zaštiti i konzervaciji stećaka na ovoj nekropoli. Projekat je realizovan u nekolikoi faza. U prvoj fazi uklonjeni su vegetacija, korov, drugo rastinje, te mahovina sa površine stećaka, zatim otkopavanje i ispravljenje tri prevrnuta i utonula stećka.
Ove aktivnosti omogućili su lakši pristup stećcima, te bolji pregled za izučavanje. Najzančjnija aktivnost ove faze je oslobađanje sljemenjaka sa natpisom iz temelja blokom zidane ograde, kojom je ograđeno mezarje, i njegovo pomjeranje oko 2 metra ka sjeveru, pored ukrašenog sljemenjaka, tako da ova dva stećka zauzimaju centralnu poziciju u nekropoli. U drugoj fazi izvršeni su zaštitni radovi na dva ukrašena stećka koji su premazani hidrofobnom zaštitom, te spajanje jednog napuklog stećka unutar nekropole uz pomoć epoxy smole. Pored toga, uređen je novi ulaz na mjestu gdje je bio uzidan sljemenjak sa natpisom, te postavljena kapija sa popločanim prilazom. U zadnjoj fazi izrađena je i postavljena informaciona tabla sa osnovnim podacima o
stećcima na nekropoli.
Lokalitet Bjelovnice
Nalazi se u naselju Teočak – Krstac na parceli Osoje k.č. 7187, k.o. Teočak, u narodu poznatom kao
Bjelovnice. Lokalitet je udaljen oko 130 metara zapadno od lokalnog puta koji povezuje Sniježnicu i Teočak. Na nekropoli postoji 17 stećaka, 13 sljemenjaka (od kojih je jedan imao natpis), 1 stub i 3 stećka vjerovatno sanduka. Najveći broj stećaka utonuo je u tlo i obrastao mahovinom. Sljemenjak sa ostacima natpisa ima dimenzije: dužina 157 cm, širina 72 cm, visina 51 cm.
Na području općine Teočak do sada je evidentirano i očuvano 5 srednjovjekovnih nekropola sa ukupno 55 stećka. U odnosu na podatke iz 2016. godine evidentirano je novih 25 stećka na tri nove nekropole: Bandera, Gaj i Mramor. Jedan ranije evidentirani i oštećeni stećak sanduk na području Sniježnice, koji je bio udaljen oko 500 metara od nekropole u Gornjem groblju, nije pronađen. Prema oblicima najviše ima sanduka 23 ili 41,82 %, zatim sljemenjaka 21 ili 38,18 % i stubova 11 ili 20,00 %. Na dva lokaliteta zabilježena su 4 ukrašena stećka (3 sljemenjaka i 1 stub) ili 7,27 % što je za 1 više u odnosu na ranije podatke. Na dva sljemenjaka postoje dragocjeni starobosanski natpisi. Na ukrašenim stećcima evidentirano je 6 različitih ukrasnih motiva. Najviše su zastupljeni natpisi (na 2 stećka), zatim biljni motivi, spirale, grozdovi, nazubljeni okvir i pravougaono udubljenje (na 1 stećku). Najviše ukrasnih motiva zabilježeno je na lokalitetu Gornje groblje u Sniježnici. Na dva lokaliteta evidentirano je 4 stećka sa 6 različitih ukrasnih motiva. Iz tabele se može vidjeti da se najviše nekropola, njih 3, nalazi u Sniježnici sa ukupno 22 stećaka. Na 3 lokaliteta nalazi se od 10 do 19 stećaka, dok se na 2 lokaliteta nalazi 2 do 9 stećaka.



